Omuz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Omuz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Omuz, kolların ve gövdenin birleşim yerindedir. Omuz 3 eklemden meydana gelmiştir. Bunlar glenohumeral eklem, akromioklaviküler eklem ve skapulotorsik eklemdir. Ana omuz eklemi ise iki kemikten oluşmaktadır. Humerus yani kol kemiği ile skapula yani kürek kemiğidir. Akromioklaviküler eklem ise köprücük kemiği ve kürek kemiğinin arasındadır. Eklemlerde kemik uçları kıkırdak dokuyla kaplıdır. Omuz eklemini meydana getiren kol kemiğindeki yuvarlak baş ve kürek kemiğinin eklem yüzeyleri de geniş hareket açıklığınca eklem kıkırdağıyla kaplıdır. Eklem top yuva eklemidir. Büyük top ve küçük yuva arasındaki uyumsuzlukta labrum adı verilen halka şeklinde esnek kıkırdakla giderilir. Kürek kemiğinde omuz eklemi üzerini örten, köprücük kemiğiyle eklem yapan çıkıntıya da akromion denir. Eklem hareketi az, küçük yüzeylidir.

Omuzda bulunan iki eklemi kapsül kapatmaktadır. Kapsül etrafında bağlar kemikleri bağlayıp sabitliği sağlamaktadır. Daha çok akromioklaviküler eklemdeki sabitlik bağlar tarafından sağlanır. Sabitlik açısından omuz kuşağı kaslarının tendonları ve pazı adalesinin uzun başındaki tendonu oldukça önemli bir fonksiyona sahiptir.

Omuz hareketli olduğundan sakatlanmaya yatkındır

Omuz eklemi yapısal olarak vücuttaki en karmaşık eklem kabul edilir. Eklemin altı yöne hareketi sağlaması nedeniyle sakatlanma ve hastalıklara yatkın bir durumu bulunmaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında ağrılı omuz sorunlarına oldukça fazla rastlanır. Omuz ağrılarına neden olan etken omuz ekleminden kaynaklanabileceği gibi, başka bir alandan yansıyan ağrılarda olabilir. Başka yerden kaynaklanan ağrıların en fazla görüleni ise boyun fıtığıdır. Hastanın yapılan muayenesinde, ağrının sebebi belirlenebilir.

Omuz ağrıları akut ve kronik şekilde etkili olabilir. Düşme, darbe, kırık ve çıkıklar sonucunda akut omuz ağrıları oluşur. Bazen travma sonrasında hemen ağrı ortaya çıkmayabilir. Travma cam silmek gibi yorucu olmayan kolların omuz üzerinde çalışmasıyla bile olabilir. Ağrılar şiddetli tarzda olur, omuz hareketiyle birlikte artış gösterir. Kronik omuz ağrısı ise zamanla gelişir. Özellikle omuzunu uzun süre kullananlar bu tür ağrılardan etkilenir. Bunun dışında nedeni bilinmeyen akut ve kronik omuz ağrıları da olabilir.

Omuz ağrılarında genellikle yumuşak doku etken olduğundan, omuzdaki kemik yapıyı gösteren röntgen çekiminden sonuç alınamaz. Bu tetkik sadece kireçlenme sorununda tanıya yardımcı olabilir. Ağrının nedenini belirlemek için hastaya MR tetkiki yapılmalıdır. Bu sayede hem kemik doku hem de yumuşak doku incelenebilir. Ultrasonografi tetkiki de tanıda kullanılabilir. Eğer omuzda sinir yaralanması olursa, EMG tetkiki de yapılmalıdır.

Omuz ağrısı akut şekilde gelişirse, hemen kol istirahati yapılması ve bölgeye buz uygulanması gerekir. Bu şekilde omuz daha az kullanılmış olur. Ağrısı şiddetli olanlarda omuz askısı kullanılabilir. Ancak askı süresinin az tutulması gerekir. Çünkü bu omuz donmasına yol açabilir. Kronik omuz ağrılarında ise fizik tedavi yöntemleri kullanılır. Egzersizlerle kas gücü arttırılmaya çalışılır, eklem hareket açıklığı sağlanır. Nadir olarak kortizon enjeksiyonu yapılabilir.

Omuz Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz Yırtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Yırtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ön Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ön Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Ağrısı İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omuz Ağrısı İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Omuz Artroskopisi Sonrası

Omuz Artroskopisi Sonrası

Güncel

Omuz Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Antrenmanı

Omuz Antrenmanı