Donuk Omuz Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Donuk Omuz Belirtileri ve Tedavisi

Donuk omuz problemi, dünya nüfusunun yüzde ikisinde görülen çok ciddi bir problemdir. Donuk omuz insanlarda en çok ağrı nedeni ile problem haline gelerek sorunlara neden olur. Donuk omuz nedeni ile günümüzde işlerini yapamayan ya da psikolojik olarak meydana gelen ağrılardan rahatsızlıklar duyan birçok insan bulunmaktadır. Meydana gelen ağrıların şiddetinin büyüklüğü nedeni ile birçok insan uykusuzluk sorunları ve dikkat dağınıklığı sorunu yaşamaktadır. Bu nedenle donuk omuz çok ciddi sorunlara neden olabilir diyebiliriz. Donuk omuz sorununda kişinin omzu hareketsiz kalır ve tekrar eski haline gelene kadar kişide çok şiddetli ağrılar meydana gelir. Meydana gelen tutukluluk ise kişinin işlerinin bölünmesine neden olduğu için donuk omuz hastalığı olan insanlar her işte çalışamaz. Bu durumda kişi trafikte de çok büyük sorunlar yaşamaktadır. Çünkü donuk omuz sorununda kişi omzunu hareket ettiremediği için bu durumda direksiyonu çeviremeyeceği için kişinin trafiğe çıkması hem kendi hayatı için hem de diğer insanların hayatı için tehlikelidir. Bu durum bazen farklı nedenlerden dolayı görülebilir. Özellikle diyabet hastalığı ya da felç gibi durumların belirtisi olarak ortaya çıkabildiği için kesinlikle doktor muayenesi şarttır. Çünkü bu durum zamanla çok daha tehlikeli durumlara neden olabilir. Bu durum bazen de kişinin yaralanmaları nedeni ile görülebilir. Bu nedenle donuk omuz problemi olan kişilerin bu sorunun nedenini iyi araştırması gerekir.

Donuk omuz ne gibi belirtiler gösterir?
  • Donuk omuzun belirtileri aslında kişiden kişiye çok büyük farklılıklar göstermektedir. Çünkü meydana gelen sorunlar evrelere göre artış ya da azalış gösterebilir. Donuk omuz problemi olan insanlarda en büyük belirti meydana gelen ara ara ağrı sorunlarıdır. Bu sorunlar hastalık ilerledikçe artış gösterecektir.
  • Donuk omuz hastalığı olan kişilerde bir diğer belirti ise aniden meydana gelen omuz tutukluluğu. Bu sorun hastalığın en büyük rahatsızlığıdır. Çünkü bu belirti son derece büyük sorunlara neden olur. Daha önce de söylediğimiz gibi özellikle trafikte çok büyük tehlikelere neden olur.
  • Donuk omuz bazı insanlarda hareketlerin kısıtlanması gibi durumlara neden olur. Bu kişilerde meydana gelen sorunlar nedeni ile kişi kollarını öne doğru açamaz. Sizlerde böyle sorunlar meydana geliyorsa bu durumu kontrol altına almanız sizler için çok daha iyi olacaktır.
Donuk omuz sorunu olan insanlarda genellikle bu sorunun nedeni tabi ki kişilerin uzun süreler boyunca hareketsiz kalmasıdır. Bu hareketsizlik ise direk olarak uzun süreler boyunca hastalık nedeni ile yatan insanlarda meydana gelmektedir. Eğer sizlerde uzun süreler istirahat edecekseniz ara ara elinizden geldikçe egzersizler yapın. Bir diğer neden ise tabi ki tıbbi problemlerdir. Özellikle kalp damar hastalıkları ya da verem gibi hastalıklar bu probleme neden olmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu durum diyabet hastalığı olan insanlarda da görülebilmektedir.

Donuk omuz tedavisi nasıl yapılır?

Bu sorunun en büyük tedavisi fizyoterapi uygulamalarıdır. Genellikle elektriksel sinir stimülasyonu ile yapılan bir uygulamadır. Bu uygulamada, sıcak ve soğuk kompresler gibi tedaviler uygulanır. Böylece çok büyük etkiler alınabilir. Donuk omuz probleminin bir diğer tedavi yöntemi ise tabi ki fizyoterapi uygulamaları ile kişideki ağrı kesici uygulamalardır. Yine yapılan tedavilerden bir diğer ise cerrahi müdahalelerdir. Bu tedavi yöntemi tabi ki yapılması tercih edilen en son tedavidir. Eğer kişideki tedavilere cevap alınmaz ise bu durumda cerrahi operasyon şarttır.

Donuk Omuz Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omuz Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Kası Geliştirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Omuz Kası Geliştirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Geniş Omuz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Geniş Omuz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omuz Ağrısı Egzersizleri

Omuz Ağrısı Egzersizleri

Sağ Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kasları Nelerdir?

Omuz Kasları Nelerdir?

Omuz Geliştirme Yöntemleri

Omuz Geliştirme Yöntemleri