Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol omuz ağrısı, kişiye ciddi sıkıntılar yaşatan ağrılardan biri de omuz ağrılarıdır. Omuz ağrısı nedeniyle kişi hareket kısıtlaması yaşayabilir. Özellikle sol omuz ağrısı ihmal edilmeden bir an önce doktora başvurularak tedavinin başlatılması gerekir. Sol omuz hayati bir organ olan kalp tarafında olduğu için sol kol damarları ile alakalı bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle sol omuz ağrısı yaşayan kişiler olası bir risk için vaktinde doktora başvurmalıdır.

Sol Omuz Ağrısı Neden Olur?

Omuz içinde bulunan mekanizmada gerçekleşen problemler ve bu problemler kaynaklı omuz hareketlerinde ağrı görülebilen en önemli nedendir. Uzun dönem yatan hastalarda ya da hareketsiz bir yaşam tarzı olanlarda omuz hareketleri zamanla kısıtlanmaya başlar. Bu durum karşısında donmuş omuz olarak tanımlanan sıkıntı ortaya çıkar. Bu semptom sol omuz ağrısına neden olan bir etkendir.

Dolaşım bozukluğu vücutta birçok yapıya etkilediği gibi sol omuzda da ağrıya neden olabilir. Şayet vücutta dolaşım ile alakalı bir sıkıntı varsa sol omuz ağrısına neden olabilir.

Eklem kireçlenmesi ya da farklı eklem hastalıkları yine sol omuz ağrısına neden olan faktörler arasında yer alır. Kalp ile alakalı olarak yaşanan problemler yine sol omuzu etkileyebilir. Özellikle aile içinde kronik kalp problemi varsa ve kol, omuz ağrıları yaşanıyorsa zaman kaybı yaşanmadan doktora başvurulmalıdır.

Sinirlerde gerçekleşen iltihap sol omuz ağrısına yol açabilir. Omuz eklemlerinde oluşan iltihap, şiddetli ağrıların yaşanmasına neden olabilir. Sinir sıkışması omurilikten iletilen sinyal yolunu olumsuz etkileyerek sol omuzda keskin bir ağrı ve hatta uyuşma yaşanabilir.

Tendonlarda gerçekleşen iltihap da yine omuz ağrısı için bir nedendir. Tendonlar kemik ve kas arasında bulunan birleştirici yapılardır. Bu yapılarda oluşan bir sorun sol omuz ağrısına yol açabilir.

Eklem iltihaplanması da omuz ağrısı için önemli nedenler arasındadır. Özellikle romatizmal artrit omuz hareketlerinin kısıtlanmasına yol açabilir.

Çatlak ve kırıklar tedavi edilse, aradan aylar geçmesine rağmen bölgede ağrı oluşmasına yol açabilir. Ağrı ile genellikle şişme yaşanır.

Boyun ağrısı ya da boyun fıtığı sol omuzda ağrıya neden olan önemli etkenlerden biridir. Sorun Uzman bir doktor tarafından yapılan ayrıntılı inceleme ile tespit edilebilir.

Sol Omuz Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sol omuz ağrıları, omuzdan kaynaklanabileceği gibi başka bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle tedavi için ilk olarak ağrının neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Ağrı farklı bir hastalık nedeniyle oluşuyorsa neden olan hastalığın tedavisi ile omuz ağrısı ortadan kalkabilir. Sol omuz ağrılarını kontrol altına almak için düzenli olarak egzersiz yapmak tedavide ilk adımdır. Egzersizler ile omuz kasları açılarak daha kolay hareket edilebilir. Sol omuz ağrıları için doktora başvurulduğunda gerekli muayeneden donra doktor kas gevşetici ve losyon reçete edebilir. Bu reçete ağrıların hafiflemesi için faydalı olur.

Uygulanan tedavilere rağmen sol omuz ağrısı geçmiyor ya da hafiflemiyorsa fizik tedaviye gerek duyulabilir. Omuz ağrıları için uygulanan fizik tedavinin başarı şansı oldukça yüksektir.

Sol Omuz Ağrısı Yorumları

soru

Fatmanur

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Sırtımın her iki bölümünde yanıcı bir ağrı var sol omzumu oynattığımda kütürdeme sesi duyuyorum sorun nedir?

Cevap yaz
cevap

Ferzin

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba bu gibi durumlar genellikle eklem kireçlenmesi durumlarında ortaya çıksa bile bazı insanlarda ciddi olarak sorunlar görülebilmektedir. Bu gibi durumlar bazen de eklemde soğuk algınlığı gibi etkenlere de bağlı olabilmektedir. Ancak yanıcı ağrının da eşlik etmesi pek olumlu yönde olduğunu göstermemektedir. Bu nedenle uzman bir doktora gitmeniz tavsiye edilmektedir.

soru

Ertuğrul karaca

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Sol kolum omzum ağrıyor ovaladımmı ağrı diniyor Omuzumu hareket ettirince kırt diye ses geliyor sebebi nedir

Cevap yaz
cevap

Cannur

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba Ertuğrul Bey, belirtmiş olduğunuz omuzda ses gelmesi ve ağrı sorunları, genellikle bölgedeki eklemde oluşan kireçlenme rahatsızlıklarıdır. Bu rahatsızlıklarda doktorların vereceği ilaçları kullanmak ve bol bol egzersiz yapmak çok önemlidir.

cevap

Kirmanşah

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Geçmiş olsun Ertuğrul Bey. Omuz ağrıları; eklem iltihaplanması, eklem kireçlenmesi, kırık ve çıkık benzeri darbeye bağlı yaralanmalarda, dolaşım bozukluğu ve boyun fıtığı birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Ağrıyı dindirmek için ağrı kesiciler kullanabilir veya hafif egzersizler yapabilirsiniz. Ağrıların uzun sürmesi veya şiddetlenmesi durumunda bir ortopedi uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederim.

soru

Yeliz

12 Mayıs 2024 Pazar

Sol omzunda ezilme yırtılma kireçlenme var tedavi görüyorum iğne tedavisi oluyorum geçmezse ameliyat diyor doktorum sice ne yapabilirim

Cevap yaz
cevap

Bengi

12 Mayıs 2024 Pazar

Merhabalar, omuzunuzda meydana gelen kireçlenme ve yırtılmaya karşı iğne tedaviniz rpr yöntemidir. Bu yöntem ile kaslara enjeksiyon yolu ile ödem çözülmesi ve vitamin içeriği ile dokunun hızlı bir şekilde tamir olmadı için uygulanan bir yöntemdir ve ameliyattan önceki son evredir. İyileşme alamamanız sonucunda ameliyat kaçınılmazdır. Geçmiş olsun.

soru

Sultan

09 Mayıs 2024 Perşembe

Hocam beni sol umuzuda yırtık belirtileri çıktı sol meme vuryo yanma var sa mememde kıst var acaba bunun toktura gitim hiç bir bilgi vermedi

Cevap yaz
cevap

Takva

09 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba, memede kist belirtileri herhangi bir şekilde yanma sorunları ile alakalı değildir. Yanma sorunları daha çok cildiniz ile alakalı sorunlar olabilir. Bu nedenle özellikle alerjik bir madde ile yakınlaşma söz konusu oldu mu olmadı mı bunun kontrol edilmesi gerekmektedir.

soru

Bircan

03 Mayıs 2024 Cuma

Boynum ve omuzum çok ağrıyor ve geceleri kaşıntı ve yanma parmaklarım da uyuşma var ve hep sol tarafım da oluyor nedeni ne olabilir.

Cevap yaz
cevap

Azizi

03 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba. Boyun ağrısı ya da boyun fıtığı sol omuzda ağrıya neden olan önemli etkenlerden biridir. Sorun uzman bir doktor tarafından yapılan ayrıntılı inceleme ile tespit edilebilir. Sol omuz ağrıları, omuzdan kaynaklanabileceği gibi başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle tedavi için ilk olarak ağrının neden kaynaklandığı tespit edilmelidir.

cevap

Baydur

03 Mayıs 2024 Cuma

Sol tarafta özellikle hissetmeniz kalple alakalı bir problem olduğunu hissettirsede psikolojik olarak stresten de kaynaklanabilir. Genel hayatın stresi vücutta kendini bu şekilde gösterebilir. Kesin ve net bilgi için doktora gitmeniz ve gerekli tahlilleri yaptırmanız kafanızdaki soru işaretlerini giderecektir. Size tavsiyemiz şikayetlerinizi ihmal etmeyin. İyi günler diliyoruz.

soru

Volkan

26 Nisan 2024 Cuma

Sol omuzuma agrisi göğsüme vuruyor sebebi nedir

Cevap yaz
cevap

Üstüner

26 Nisan 2024 Cuma

Bu tür ağrılar genellikle soğuk deymesinden veya ağır kaldırmadan dolayı ağrıyordur.Bunun için kas gevşetiçi krem,tablet veya iğne vurdurabilirsiniz tabi doktorunuza danışarak. Bu tür ağrılar genellikle gezer göğüse vurur sırta vurur bunun için doktorunuza giderseniz belki MR istiyebilir veya ilaç tedavisi uygulayabilir.

soru

BÜLENT BALIM

23 Nisan 2024 Salı

SOL OMUZ AGRIM 3 AYDIR VAR NE YAPMAM GEREKİYOR

Cevap yaz
cevap

Özpulat

23 Nisan 2024 Salı

Merhabalar Onaç bey, omuz kas ağrıları ani hareketler, ani ağırlıklar kaldırılması veya rüzgara maruz kalmalar ile oluşabilir. Bu gibi durumlarda, tutulma vakalarında fizik tedavi uzmanına muayene olmanız ve ilaç tedavisi ile beraber basit bir kaç hareket ile fizik tedavi uzmanı eşliğinde hareket çalışmanız kas ağrılarınızın geçmesine yardımcı olacaktır.

cevap

Omaç

23 Nisan 2024 Salı

Ağrının nedeni kas sıkışması ya da kas zedelenmesi ise basit ve yorucu olmayan egzersizler deneyebilirsiniz. Bölgeye masaj yaparak kan dolaşımını düzenleyebilirsiniz. Fakat daha büyük bir sorununuz varsa bir doktora kontrol ettirmeniz doğru olacaktır.

soru

doğan

23 Nisan 2024 Salı

Sol arkada bulunan kemik hep sızlıyor dokununca da yanma oluyor arada uyuşuyor

Cevap yaz
cevap

Yahya baki

23 Nisan 2024 Salı

Sol omuz ağrısı her hangi bir sebepten dolayı ortaya çıkan bir ağrı çeşididir. Bazen basit darbeler, yorulmalar veya çarpmalardan dolayı ortaya çıkabilir. Ancak sinirsel durumlar, eklem hastalıkları, kireçlenme, kalp ve damar rahatsızlıkları, kırık ve çatlak gibi ciddi durumlar dan dolayı da kendisini gösterebilir. Durumun ciddiyetine göre gerekli olan önlem alınmalıdır.

cevap

Ülke

23 Nisan 2024 Salı

Merhaba, bu ağrılar genellikle kolun çok yorulmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Son derece yaygın olan bu ağrılar için bol bol ağrı kremi ve masaj size çok iyi gelecektir. Eğer ağrılar artıyorsa, en kısa zamanda uzman bir doktora gitmenizde fayda olacaktır.

soru

İlkay Genç

10 Nisan 2024 Çarşamba

Sol kolumu geriye , yukarıya kaldıramıyorum . Soluma yatamıyorum . Omzumda rezil bir ağrı çıktı .

Cevap yaz
cevap

İklil

10 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba, omuz çıkıklarında eklemin hareketinde ciddi olumsuzluklar meydana gelmektedir. Özelikle omuz çıkıkları yanlış hareketlerde en kolay çıkan eklemlerden biridir. Bu durum nedeni ile bir röntgen çekimi ile bu durumun muayenesini yaptırabilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Yırtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Yırtığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Çıkığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Çıkığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Eklemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omuz Eklemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omuz Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Antrenmanı

Omuz Antrenmanı

Güncel

Omuz İncinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuz İncinmesi Belirtileri ve Tedavisi