Omuz Geliştirme Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Omuz Geliştirme Yöntemleri

Omuz Geliştirme, diğer kas gruplarına göre daha zordur. Omuz kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız öncelikle omuz bölgesinin 3 kas grubundan meydana geldiğini bilmelisiniz. Bunun dışında hangi hareketin hangi kas grubunu çalıştırdığını da bilmeniz gerekiyor. Omuz kasları arka omuz, orta omuz ve ön omuz olarak 3 gruba ayrılır. Omuz geliştirme için farklı yolları deneyebilirsiniz. Kendi yaşam şartlarınızı göz önünde bulundurarak omuz geliştirme hareketlerini yapabilirsiniz.

Dambıl ile Evde Omuz Geliştirme; Spor salonuna gidecek vaktiniz ya da paranız olmayabilir. Bu sizi spordan uzaklaştırmamalı. Sadece bir çift dambıl ile evde omuz geliştirme hareketlerini yapabilirsiniz. Kullanacağınız ağırlıklar sürekli değişiklik göstereceği için evde ayarlanabilir dambıl kullanmanız tavsiye edilir. Eğer daha önce bir spor salonunda aktif vücut geliştirme sporu ile uğraşmadıysanız evde bu hareketleri yapmanız ciddi sakatlıklara neden olabilir. Biz hareketleri nasıl yapacağını bildiğinizi kabul ederek sadece dambıl ile omuz geliştirme hareketlerinin isimlerini yazacağız.
 • Seated dambıl press (Oturarak dambıl kaldırma) 4x12
 • Alternate front arm raises (Dambıl ile ön kol adımlama) 4x12
 • One dambıl front raises (Tek dambılı iki kolla öne kaldırma) 4x12
 • Lateral dambıl raises (Dambıl ile omuz açma) 4x12
 • One arm dambıl rows (Tek dambıl ile üst kanat çalıştırma) 4x12
Bu omuz geliştirme hareketlerini evde uzun süre uygulayabilirsiniz. Fakat bazen hareketlerin sırasını set ve tekrar sayılarını değiştirin. Bunların dışında ters piramit ve drop setlerini girmeyi de ihmal etmeyin.

Alet Kullanmadan Omuz Geliştirme Hareketleri; hiçbir alet kullanmadan da omuz kaslarınızı vücut ağırlığınız ile yapacağınız hareketler ile geliştirmeniz mümkün. Bu hareketleri omuz geliştirmek isteyen herkes yapabilir.
 • Omuz geliştirmek için şınav hareketi: Omuz kaslarınızı evde geliştirmek için yapabileceğiniz en basit ve etkili hareketlerden biridir. Şınav çekmek hem ön omuz kaslarınızı hem de orta göğüs kaslarınızı çalıştırır. Bu hareketin daha çok omuz bölgesine vurmasını istiyorsanız bacaklarınızı kollarınızdan daha yüksek bir yere koyup şınav çekin.
 • Omuz geliştirmek için barfiks hareketi: barfiks çekmek birçok kasınızın gelişmesini sağlar. Tamamen izole bir hareket olan barfiks temel olarak omuz, kanat ve ön kol kaslarınızın gelişmesini sağlar.
Spor Salonunda Omuz Geliştirme Hareketleri; spor salonuna gitme imkânınız varsa harika omuz kasları için tüm imkânlar elinizin altındadır demektir. Size spor salonunda yapabileceğiniz en iyi 5 omuz geliştirme hareketini yazacağız.
 • Öne dambıl kaldırma (Adımlama)
 • Öne halter kaldırma
 • Bar ile ön omuz press
 • Bar ile arka omuz press
 • Dambıl omuz açma

Omuz Geliştirme Yorumları

soru

İstikbal

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba. Güçlü omuzlara sahip olmak en büyük hayalimdir. Bunun için omuzlardaki kasları geliştirip ideal omuzlara ulaşmak istiyorum. Ama bunu nasıl ve ne şekilde yapacağımı bilmiyorum. Vücut geliştirme salonların yerine evde doğal yöntemlerle omuzlarımı geliştirmek istiyorum bunun için ne yapmam lazım ve bunu nasıl gerçekleştirebilir. Bana yardım edebilir misiniz?

Cevap yaz
cevap

Kural

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba. Omuzlarınızı geliştirmek için ev de uygulayabileceğiniz şınav hareketini önerebilirim. Bu hareket omuzlarınızı güçlendirir. Her gün düzenli olarak yapmanız halinde işe yarayabilir. Ayrıca internet üzerinden telefonunuza indirebileceğiniz çeşitli uygulamalarda bulunan yapacağınız düzenli egzersizlerle de omuzlarınızı geliştirebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Donuk Omuz Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Donuk Omuz Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Omuz Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Kapalı Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omuz Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Donuk Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Donuk Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Donuk Omuz Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Donuk Omuz Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi