Omuz Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Omuz Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kırığı, Omuz, kolumuz ile gövdemizin birleşim yeridir. Gün içinde en fazla kullandığımız bölgelerimizden birisidir. Omzumuzun içerdiği yapılar oldukça yoğundur.

Omuz bölgemizde hangi kemikler bulunur?
 • Skapula kemiğinin akromiyonu: Skapula kemiği halk arasında kürek kemiği olarak bilinir. Arkadan öne doğru yani omza doğru olan ince bir çıkıntıdır. Öndeki köprücük kemiği ile birleşir.
 • Skapula kemiğinin glenoid kavitesi: Glenohumeral eklemin bir yüzünü bu yapı oluşturur. Çukur bir yapıdır. Humerusun başı buraya oturur. Ancak humerus başı buraya göre geniştir. Glenoid kavite humerus başını stabil tutmakta yetersizdir. Bu yüzden bağlarla desteklenmiştir.
 • Claviculanın lateral kenarı: Halk arasında köprücük kemiği olarak adlandırılır. Bunun dış kenarı skapulanın akromiyon çıkıntısına tutunur.
 • Acromioclavicular eklem: Skapulanın akromiyon çıkıntısı ile claviculanın lateral kenarının birleşim yeridir.
 • Humerus kemiğinin başı: Yuvarlak bir yapıdır. Glenohumeral eklemin bir yüzünü bu yapı oluşturur.
Yukarıda sayılan yapıların herhangi birinin kırıldığı durumda omuz kırığı meydana gelir.

Omuz kırığında hangi bulgular olur?
 • Hareket bozukluğu.
 • Kırık olan kol tarafında ağrı.
 • Kırık olan kol diğer kola göre daha kısadır.
 • Kırık olan kolda anormal hareket.
Omuz kırığında nelere dikkat edilmelidir?
 • Omuz kırığında bir hekimin ilk yapması gereken şey distal nabızları kontrol etmektir. Bu bölgenin kırıkları önemli damarları zedeleyebilir ya da sıkıştırabilir.
 • Daha sonra kolda sinir etkilenimi muayenesi yapılır. Buraya önemli sinirler komşuluk eder.
Omuz kırıklarının tedavisi nasıldır?
 • Köprücük kemiği kırıkları genelde ameliyatsız ancak akromioklavikular ekleme yakınsa cerrahi olarak tedavi edilir. Cerrahide plak vida yerleştirilir. Cerrahi olmayan tedavide de kol askısı ya da sekiz bandajı ile yapılabilir.
 • Proksimal humerus kırıkları genelde yaşlılarda kemik erimesine bağlı parçalı kırık halinde gözlenir ve tedavisi minimal cerrahi girişimle sağlanır. Kırıklı çıkıklar varsa tedavisi protez yerleştirmek olabilir. Kemik erimesine bağlı olmayan tedavi şekli ise; kol askıları, velpo bandajı, yastıklı askılar gibi basit metotlar kullanılabilir. Yaklaşık üç - altı hafta civarında ağrısız hareket açıklığı kazanılması için rehabilitasyon başlanır. Kol askısı kullanılarak erken dönemde işe dönüş sağlanabilir.
 • Açık olan kırıkların tedavisi her zaman cerrahidir. Açık kırıkta kemik deriyi delerek dışarı çıkmıştır.

Omuz Kırığı Yorumları

soru

Aydan

30 Mayıs 2024 Perşembe

İyi günler benim kardeşim bisikletten düşüp omuzu kırıldı. İlk başta farketmedik fakat kolunu kaldıramayınca ve şişmeye başlayınca hemen doktora götürdük. Film çektiler ve kırık olduğu ortaya çıktı kolunu şu an alçıya aldılar acaba kardeşimin kırılan havuzu ne zaman alçıdan çıkar Lütfen bu konuda bana bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Ekin

30 Mayıs 2024 Perşembe

Geçmiş olsun Aydan hanım bu süreç kardeşinizin yaşına göre değişir. Büyüme ve gelişme çağında ise yetişkin çağa göre daha hızlı iyileşme olacaktır. Kırığın bulunduğu konum itibariyle kardeşinizin bol bol istirahat etmesi önemlidir. Bol istirahat ve doğru ilaç kullanımıyla kırığı 1-1,5 ayda kaynar. Alçı da 1-1,5 ayda çıkarılmış olur.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Omuzda Şişlik Sorununun Nedenleri?

Omuzda Şişlik Sorununun Nedenleri?

Güncel

Omuz Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Ağrısı Egzersizleri

Omuz Ağrısı Egzersizleri

Omuz Geliştirme Yöntemleri

Omuz Geliştirme Yöntemleri

Omuz Antrenmanı

Omuz Antrenmanı