Omuz Kemikleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Omuz Kemikleri Nelerdir?

Omuz kemikleri; Omuz, vücudumuzda kol ile gövdenin birleşim yerine denir. Günlük hayatta en çok kullanılan bölgelerin başında gelir. Yeri bakımından omuz birçok önemli olan damar, sinir yapıları ile komşu halindedir. O yüzdende omuzun içerisinde bulunan kemik yapıları oldukça yoğun bir şekildedir. Omuz içerisinde hareketliliği ve kullanım alanları açısından birçok kemik birbiri ile bağlantı içerisinde yer alır. O yüzdende bu kemiklerin hepsi kendi başına birçok işlev ve görevi yerine getirmekle sorumlu iken aynı zamanda etraflarında diğer kemikler ile hareket etmek zorundadır.

Omuz kemikleri nelerdir?
  • Köprücük kemiği: bu kemik yetişkin bir insanda yaklaşık olarak 15 cm kadardır. Bebek anne karnında iken oluşan ilk kemik köprücük kemiğidir. O yüzdende ilk kan üretimi bu kemik tarafından yapılır. Kemik uzun kemikler sınıfından olup, normal pozisyonda iken yatay duran en uzun kemik olma özelliğine sahiptir. Köprücük kemiğinin dış kenarı skapula kemiğinin akromiyon çıkıntısına tutunur vaziyettedir. Sternum ile skapula kemiğinin akromiyon çıkıntısı arasında bir nevi köprü görevi üstlenir. Sternum ise halk arasında döş kemiği olarak bilinen kemiktir. Bu kemik yapısına kaburgalar bağlanmaktadır.
  • Humerus başı ve eklem: bu kemik ön kol kemiği ile omuz eklemleri arasında bağ kuran uzun kol kemiğine denir. Bu kemiğe halk arasında pazı kemiği de denir. Kemiğin baş kısmı yuvarlak yapıda olup, glenoid kaviteye oturmaya çalışır bir yapıya sahiptir. Fakat glenoid kavite humerus başı kemiğine karşın daha küçük bir yapı içerisindedir. O yüzdende çıkıkları çok açık bir yapıdadır. Glenohumeral eklemin bir yüzünü humerus kemiğinin başı oluşturmaktadır.
  • Akromiyon: bu kemik kürek kemiğinin arkadan öne doğru bir şekilde yani omuza doğru çıkıntısı halinde olan kemiktir. Ön kısımda bıulunan köprücük kemiği ile birleşim halindedir.
  • Glenoid çukur: Glenohumeral eklemin bir yüzünü bu glenoid çukur meydana getirir. Kemik çukur bir yapıya sahiptir. Bu çukurun üzerine humerusun başı oturur, ancak humerus kemiğinin başı buraya büyük gelmektedir. Glenoid kavite yani çukuru humerusun başını stabil bir şekilde tutmada yetersiz kalır. Bu sebepten ötürü de bağlar ile desteklenmiştir.
  • Kürek kemiği: bu kemik tıp dilinde skapula olarak adlandırılmaktadır. Bu kemik göğüs kafesinin arka duvarında yer alan bir kemiktir. Kemik şekil yassıdır. Görevi ise omzu gövde ile birleştirmektir.
  • Kol kemiği: Humerus olarak tıp dilinde bilinmekte olan kemiktir. Kol omuzdan dirseğe kadar olan kısma denir. Bu kısım içerisinde de humerus kemiği vardır. Bu kemik omuz ile birleşimi sayesinde omuzun kol ile bağlantısını gerçekleştirmektedir.
  • Korakoid çıkıntı: Skapula kemiğinin tabanında çentik şeklinde olan kemiğe denir.
Omuz kemikleri, yedi adet kemikten meydana gelir. Omuzda bulunan eklem kapsülü çevresindeki bağlar kemik stabilizesini sağlar. Bu stabilizeyi sağlayan tendonların başında biceps kasının uzun başının tendonudur.

Omuz Kemikleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz Kasları Nelerdir?

Omuz Kasları Nelerdir?

Omuz Antrenmanı

Omuz Antrenmanı

Omuz Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omuz Anatomisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ön Omuz Hareketleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ön Omuz Hareketleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Omuz Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Sakatlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Sakatlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kapalı Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası