Omuz ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Omuz ve Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz ve sırt ağrısı günümüzde ok karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Çünkü son zamanlarda insanların bilgisayar başında ve masa başında daha çok çalışması ile omuz ve sırt ağrıları oldukça artış göstermektedir. Bu durum özellikle uzun süreler boyunca yanlış oturuş şekilleri ile uzun süreler boyunca bilgisayar başında oturan çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Omuz ve sırt ağrıları yetişkinlerde çok büyük problemlerin belirtisi olabilir. Bu nedenle sizlerde de bu gibi sorunlar var ise bu durumu kesinlikle ciddiye almalısınız. Aksi durumlarda bu sorunlara aniden karşınıza büyük bir sorun ya da hastalık olarak çıkabilir. Günümüzde omuz ve sırt ağrılarını dikkate almayan ve sonrasında bu sorunun kalp krizi gibi durumları ile karşılaşan insanlar bulunmaktadır. Çünkü bu bölgeler kalbe oldukça yakın yerlerdir. Kimi zaman kalp ya da diğer organlarda meydana gelen ağrılar bu bölgelerde hissedilebilir. Fakat günümüzde en çok görülen bu ağrıların nedeni insanların bu bölgelerini çok zorlamasıdır. Kimi insanlar egzersiz yaparak omuz ve sırt bölgelerini zorlarken kimi insanlar da çalışma hayatında yaptıkları işler nedeni ile bu ağrılarla karşılaşırlar. Özellikle çalışma hayatında yük taşıyan insanlarda omuz ve sırt bölgelerindeki kasların yorulması ya da yanlış hareketler nedeni ile bu bölgelerin zorlanması nedeni ile meydana gelen durumlardır. Bu nedenle omuz ve sırt ağrısının nedeni iyi araştırılmalı ve kişinin mesleği ile ilişkilendirilmelidir.

Omuz ve sırt ağrısı neden olur?

Bu durumun en büyük nedenlerinden biri yanlış yatış pozisyonu ve buna bağlı olarak görülen kas spazmlarıdır. Omuz ve sırt ağrısı günümüzde ortopedik olmayan yatakların kullanılması ve yanlış uyku pozisyonu nedeni ile meydana gelmektedir. Bu nedenle eğer sizlerde de omuz ve sırt ağrısı gibi sizlere rahatsılık veren sorunlar var ise sert yataklar seçmeye özen göstererek sırt, omuz ve boyun sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bu durumun bir diğer nedeni ise tabi ki aşırı stres sorunlarıdır. Özellikle çalışma hayatındaki yoğunluklar ya da eğitim hayatındaki sınavlar nedeni ile aşırı strese giren insanlarda bu duruma bağlı olarak ortaya çıkan omuz ve sırt ağrısı sorunları meydana gelmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi durumlardan dolayı sırt ağrıları görülüyorsa stres azaltıcı bitkisel çaylar tüketerek bu sorunları hafifletebilirsiniz.

Omuz ve sırt ağrısının tehlikeli olan nedeni ise tabi ki boyun fıtığıdır. Boyunda farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan fıtık sorunları kişilerde çok şiddetli omuz ve sırt ağrılarına neden olacaktır. Bu soruna müdahale edilmediğinde çok büyük problemler meydana gelebilir. Bu nedenle bu soruna dikkat etmeniz sağlığınız açısından önem taşır.

Bir diğer tehlikeli durum ise eklem iltihaplarıdır. Özellikle omuz ekleminde meydana gelen iltihaplanma sorunları herhangi bir darbeye ya da travmaya bağlı olarak meydana gelebilir. Bu durumda iltihabın neden olduğu ağrı omuzdan sırta da vurabilir. Bu durumların yanı sıra birçok nedene bağlı olarak omuz ve sırt ağrıları meydana gelebilir. Bunlar;
  • Kalp sorunları ve damar hastalıkları,
  • Omurga sorunları
  • Omuzda kireçlenme,
  • Romatizmal hastalıklar,
  • Tümörler,
  • İç organ hastalıkları,
  • Enfeksiyonel sorunları,
  • İç organ hastalıkları

Omuz ve Sırt Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kas Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kas Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Ön Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ön Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Donuk Omuz Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Donuk Omuz Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Sakatlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Sakatlıkları Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Omuz Ağrısı Nasıl Geçer?

Omuz Kasları Nelerdir?

Omuz Kasları Nelerdir?

Omuz Genişletme Hareketleri Nelerdir?

Omuz Genişletme Hareketleri Nelerdir?