Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
21 Haziran 2024

Omuz Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Vücudumuzda birçok eklem bölgesi bulunmasına rağmen, en hareketli ve sık rahatsızlık görülen eklem bölgelerinin başında omuzlar yer almaktadır. Gün içerisinde birçok ihtiyacımızın karşılanmasında omuzlar büyük bir destekçidir. Bu nedenle, omuzlarda ağrılar ve rahatsızlıklar yaygın bir şekilde görülmektedir. Omuz ağrıları ve sancıları birçok etkene bağlı olarak gerçekleşir. Uzman doktor kontrolünde tedavisi gerçekleştirilmesi gereken bu rahatsızlıkların, ilaç veya krem tedavisiyle çözülmediği durumlarda, genellikle doğrudan ameliyat önerilmektedir. Ameliyatların özellikle tercih edilmesinin ana sebepleri arasında, omuz rahatsızlıklarına daha hızlı çözüm sunması ve kapalı ameliyatların yaygınlaşması bulunmaktadır. Sizler için omuz ameliyatına neden olan yaygın rahatsızlıkları kısaca açıklayacak olursak:

Omuz Ameliyatına Neden Olan Rahatsızlıklar

Omuz ameliyatına neden olan yaygın rahatsızlıklar, ilaç tedavisi ile çözülemeyen durumlarda ameliyat gerektirmektedir. Ancak bazı rahatsızlıklar doğrudan ameliyat ile tedavi edilmektedir. Bunlar kısaca şunlardır:

  • Kist: Omuz eklem bölgesi olduğundan dolayı, olası bir kist sorunu hareket alanlarını kısıtlayarak kişide ağrı ve sancılara neden olmaktadır. Bu nedenle, ilaç tedavisi yerine doğrudan ameliyat önerilmektedir. Günümüzde kistten kaynaklı omuz ameliyatlarında kapalı ameliyat yöntemi tercih edilmektedir. Bu şekilde, çok kısa sürede iyileşme sağlanmakta ve ameliyata bağlı olarak ciddi tahribatlar meydana gelmemektedir.
  • Omuz Çıkıkları: Özellikle sık sık meydana gelen omuz çıkıkları, ciddi bir sorun teşkil etmektedir ve genellikle çocuklarda görülmektedir. Bu nedenle, omuz ameliyatları ile sık sık omuz çıkıklarından kurtulmak mümkündür.
  • Omuzlarda Manşet Yırtıkları: Belirli branşlarda spor yapan kişilerde sıkça meydana gelen bir rahatsızlıktır. Omuzlarda oluşan yırtıklar, kişide tarif edilmez ağrı ve sancılara neden olmakla birlikte, kişinin hareket alanını kısıtlamaktadır. Tek çözüm olarak ameliyat görülmektedir. Hem açık ameliyat hem de kapalı ameliyat yöntemleri ile omuz ameliyatı gerçekleştirilebilir.
  • Bağ Onarımı: Omuzlarda meydana gelen bağ tahribatları, geçmiş dönemlerdeki zorlanmalara bağlı olarak gerçekleşen bir rahatsızlıktır. Bağların ilaçlar ve kremlerle tedavisinde sadece ağrılar hafifletilmekte, ancak bağların onarımı sağlanamamaktadır. İlaç kullanımının durdurulması ile ağrı ve sancılar tekrar baş göstermektedir. Kesin çözüm ise sadece omuz ameliyatı ile mümkündür.

Omuz Ameliyatı Süreci ve Sonrası

Omuz ameliyatı süreci, teşhis edilen rahatsızlığın türüne ve ciddiyetine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyat öncesi detaylı bir muayene ve görüntüleme yöntemleri kullanılarak, doğru bir teşhis konulması önemlidir. Ameliyat genel olarak anestezi altında gerçekleştirilir ve kapalı (artroskopik) veya açık cerrahi yöntemlerle yapılabilir.

Ameliyat sonrası dönemde, hastanın doktorun önerilerine uyması ve rehabilitasyon sürecine dikkat etmesi gerekmektedir. Fizik tedavi, omuz hareketliliğinin ve kuvvetinin geri kazanılması için önemlidir. Ameliyat sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte, genellikle birkaç hafta ile birkaç ay arasında sürebilir.

Sonuç

Omuz ameliyatı, omuz ekleminde meydana gelen çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde etkili bir yöntemdir. Omuz ağrıları ve hareket kısıtlılıkları gibi sorunlar, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir ve profesyonel tedavi gerektirebilir. Uzman doktorlar tarafından yapılan detaylı muayene ve teşhis sonrası, en uygun tedavi yöntemi belirlenerek hastaların sağlığına kavuşması sağlanır.

Omuz Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Antrenmanı

Omuz Antrenmanı

Omuz Kası Geliştirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Omuz Kası Geliştirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Donuk Omuz Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Donuk Omuz Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Omuz Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Çıkığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omuz Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omuz Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Ön Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ön Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi